Přehled návodů

Při přípravě článků používám informace získané z tohoto dotazníku (je anonymní a vybírám přednostně témata, o která je největší zájem. Budu rád, když dotazník vyplníte.

Návody pro Word, Návody pro PowerPoint, Jiné návody.

Excel

Základní kroky a výpočty v Excelu

Jak nuly a prázdné buňky ovlivňují výpočet průměru: Při výpočtu průměru můžete dostat od Excelu nesprávný údaj. Vezmete-li při výpočtu v úvahu to, že Excel počítá jinak s nulou a jinak s prázdnou buňkou, chybě se snadno vyhnete.

Rozdíl mezi funkcemi POČET a POČET2 (COUNT a COUNTA): Pro zjišťování počtu vyplněných buněk nabízí Excel dvě základní funkce POČET a POČET2 (COUNT a COUNTA). V článku zjistíte, jaký je mezi nimi rozdíl. Stejný rozdíl je mezi funkcemi DPOČET a DPOČET2.

Databáze, seznamy, filtrování

Databáze a seznamy: Pro tabulku, ze které získáváte data filtrováním nebo souhrnné údaje typu "kolik jízd s Fabií bylo pro IT oddělení" se obvykle nazývá databáze. V názvosloví Excelu se taková tabulka označuje jako seznam a své pojmenování mají také řádky a sloupce této tabuky.

Jak získat data z databáze: V databázi (správně seznamu) jsou uložena důležitá data: Celková tržba za region, počet služebních cest do poboček v Brně atd. Ale taková data nejsou na první pohled vidět, je třeba je z databáze získat. Excel nabízí několik možností. Podíváme se na to, jaké jsou silné a slabé stránky těchto možností.

Vyhledávání v Excelu

Funkce XLOOKUP: Funkce XLOOKUP si krátce představíme jako následnici funkce SVYHLEDAT (nebo VLOOKUP). XLOOKUP je k dispozici v Excelu 365 a v Excelu on-line. Základní použití funkce zvládne i mírně zkušený uživatel. Zapojíte-li i tři nepovinné parametry, máte k dispozici velmi silný nástroj, který mimo jiné dovoluje vyhledávat i pomocí zástupných znaků * a ?.

Přejít na začátek stránky

Word

Pravopis a gramatika

Zákaz jednoznakových spojek a předložek na konci řádku: Word nabízí možnost spojit dvojici slov znakem, který vypadá pro uživatele jako mezera, ale pro Word znamená, že takto spojená slova nesmí rozdělit koncem řádku. Je to tedy lék na odstranění jednoznakových spojek a předložek z konce řádku a konec trápení s tím, že Word nesmí rozdělit dvě slova koncem řádku (klasický příklad Václav II - jeden řádek by končil slovem Václav a další začínal II). 
Případy typu Václav II vyřešíte jednoduše - v článku se dozvíte klávesovou zkratku pro vložení pevné mezery. Náhradu klasické mezery za pevnou za všemi jednoznakovými spojkami a předložkami vyřešíte jedním použitím nástroje pro nahrazení.

Vychytávky ve Wordu

Přejít na začátek stránky

PowerPoint

Přejít na začátek stránky

<

Jiné

Přejít na začátek stránky

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.