Zákaz zápisu do vybraných buněk v Excelu

Každá buňka v listu může mít nastaveno buď to, že je uzamknutá, nebo odemknutá. A pro každý list můžete nastavit to, zda Excel bude nastavení buněk akceptovat nebo ignorovat (zámek listu).

Výchozí nastavení (když do sešitu vložíte nový prázdný list) je takové, že všechny buňky mají nastaveno Jsem uzamknutá a zámek listu je vypnutý => Excel nastavení jednotlivých buněk ignoruje. Z tohoto nastavení vycházím v tomto popisu. Máte-li list zamknutý, je třeba jej nejprve odemknout a až poté upravit nastavení zákazu zápisu pro jednotlivé buňky - popis odemknutí je uveden ve videu.

Postup zákazu / povolení zápisu do konkrétních buněk

Doporučení: V případě, že jste "zdědili" sešit po jiném uživateli, je možné že tento uživatel už konal nějaká nastavení povolení či zákazu zápisu. Osobně to v takovém případě řeším tak, že označím všechny buňky v listu (Ctrl + A) a pak u všech buněk zapnu položku Uzamknout (viz nastavení položky Uzamknout ve videonávodu).

Až poté odemykám buňky, do kterých má být povolený zápis.

A teď už slíbený rámcový postup a pak se podívejte na video:

  1. U konkrétních buněk nastavte, zda nich má být zápis povolen nebo zakázán (nastavení položky Uzamknout ve videu). 
  2. Zamkněte list.

Ochrana uzamknutí heslem

  • Uvědomte si, že heslo, které zadáte při zamknutí listu bude Excel vyžadovat při jeho odemykání. Nemáte-li reálné důvody proč odemknutí listu ochránit heslem, heslo raději nepoužívejte. 
  • V případě použití hesla doporučuji udělat taková opatření, abyste si (právě Vy a nikdo jiný) na heslo vzpoměli např. po půl roce, kdy budet třeba list odemknout.
  • Chráníte-li odemknutí listu heslem, je nutné heslo zadávat při každém uzamknutí listu. Nezáleží na tom, zda zadáte stejné heslo, nebo heslo jiné. Není-li heslo při uzamknutí listu zadané, pak list odemkne kdokoliv.

Zaškrtávací položky v okně Zamknout list

  1. Položka Zamknout list a obsah zamknutých bunek: zůstane zaškrtnutá.
  2. Položky Vybrat uzamčené buňkyVybrat odemknuté buňky: zůstanou zaškrtnuté.
  3. Položky Formátovat buňky a další: Zaškrtnutím příslušné položky dáváte uživateli v uzamknutém listu něco navíc. Například v uzamknutém listu nemůže uživatel měnit šířky sloupců. Zaškrtnutím položky Formátovat sloupce mu tuto možnost dáváte i v uzamknutém listu.

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.